Finanszírozási kérdések

 

Finanszírozási lehetőségek. / vázlatosan /

1. Saját erő.

A termelői piac alkalmas helyszínét kell elsősorban biztosítani. Amennyiben ez bérelt helyszín, akkor a bérleti díj fedezetét a bevezetés időszakában saját erőből kell biztosítani. Az engedélyeztetési eljárásnak 2012 jan. 1-től munka költségei nincsenek. (ld. Engedélyezés) Az ANTSZ előírásának megfelelő helyszín biztosítása során felmerülő technikai költségeket (WC biztosítása, vízvételi lehetőség, göngyöleg és szemét kezelése stb.) induláskor saját erőből kell biztosítani. A fenti költségeket ellentételezi, hogy egy engedélyezett piac szervezői árusító helyenként díjat szedhetnek, vagy adományt fogadhatnak el. (1-2-3 ezer Ft/hely) A saját erő mértéke alacsonyra szorítható, ha pl. a helyi Önkormányzat – az árusoknak biztosított munkahely teremtés okán – a helyszín bérleti díját elengedi, vagy nem piaci áron számítja fel. Ugyanez a helyzet, ha a helyi szövetkezet, vagy egyház ad térítés mentes helyet a termelői piacnak.

2. Önkormányzati hozzájárulás.

Az Önkormányzat legtöbbet – anyagi értékűt – a helyszín bérleti díjának minimalizálásával, illetve elengedésével adhatja. A piac működése közösségi érdek, ezért az Önkormányzatok kiírhatnak pályázatokat a működés minőségének növelése érdekében. Ezen pályázati kiírások a néhány tíz ezertől a néhány százezer forintig terjedő kategóriákba esnek. Ezek az összegek a helyi piacok működtetéséhez jelentősen hozzá tudnak járulni. Fontos, hogy a pályázati kiírásra adandó válaszok megadása, ne igényeljen mértéken túli munkát, mert ez az üzemeltetők pályázati kedvét erőteljesen befolyásolja.

3. További pályázati pénzek.

Célszerű Interneten folyamatosan figyelni a kisvállalkozások számára kiírásra kerülő pályázatokat. Pályázati pénzeket lehet nyerni a piac népszerűsítése, előadások, szakmai napok szervezése, piac honlapjának elkészítése céljából alkalmanként az VM-től is.

Általános megjegyzés:

A termelői helyi agrárpiacok működtetése sokkal inkább igényel elszántságot az üzemeltetők részéről, mint anyagi forrásokat. Természetesen ez utóbbiakra is nagy szükség van. A helyi piac, a termékek értékesítésének egyik biztos színtere a civilizált ember történelmével közel egykorú. Nem mondhatunk le ezek működtetéséről.

Javasoljuk, hogy a közösségek aktív tagjai hozzanak létre minél több működő helyi piacot és alakítsák ki ezek országos szintű információs kapcsolat-rendszerét.

 Szerző: - 12:26